Theater Na de Dam
4 mei 2026
In heel Nederland
€ 150.000,00
Op de avond van de Nationale Dodenherdenking op 4 mei om 21.00 uur zetten theatermakers en artiesten in heel Nederland zich in om deze dag van extra betekenis te voorzien. Elk jaar spelen gelijktijdig meer dan honderdvijftig voorstellingen die ieder op hun eigen manier betrekking hebben op de Tweede Wereldoorlog.
Theater Na de Dam vraagt elk jaar theatermakers of zij speciaal voor 4 mei een voorstelling willen maken die een actueel perspectief biedt op de Tweede Wereldoorlog en de wereld van vandaag.
In 2026 staat er voorstellingen op het programma van Sara Giampaolo & Marleen Scholten, Céline Talens Nagasaka, Fleur van den Berg & Gerben Vaillant, Vanja Rukavina en Giovanni Brand. Ook presenteert Theater Na de Dam jaarlijks een eigen productie in Carré.
Jongerenvoorstellingen vormen een wezenlijk onderdeel van Theater Na de Dam. Jongeren verdiepen zich samen met theatermakers in de geschiedenis van hun wijk ten tijde van de Tweede Wereldoorlog en interviewen ouderen uit de buurt over hun herinneringen. Die gesprekken gebruiken zij als basis voor hun voorstelling. Jaarlijks presenteert Theater Na de Dam 50+ jongerenvoorstellingen in heel Nederland.
Door de unieke kracht van theater wil Theater Na de Dam de onbekende en onvertelde verhalen van de Tweede Wereldoorlog herdenken, overbrengen en tastbaar maken. Op die manier creëren we verbinding en wederzijds begrip tussen makers, spelers, verhalenvertellers en publiek over grenzen, generaties, tijden en locaties heen.

Waarom steunt Vfonds dit project
Theater Na de Dam draagt bij aan een open en democratische samenleving. Het verbindt het verhaal van de Tweede Wereldoorlog met vragen van nu, zoals ontmenselijking, polarisatie en antisemitisme.
Zo maakt het moeilijke thema’s begrijpelijk en voelbaar voor een breed publiek, en nodigt het mensen uit om na te denken over democratie, menselijkheid en burgerschap.

